Her projenin bir ruhu vardır…

Mar Mimarlık, 1993 yılında, bu ruhu yakalamayı amaç edinmiş mimarlar tarafından kurulmuş bir mimarlık bürosudur.
İlk günden bu yana, yenilikçi, insana ve çevreye saygılı, ekonomik ve değer katan tasarımlar ve binalar yaratmak öncelikli hedefimizdir.

Bina inşa etmek üzere çıkılan her yeni yol, beraberinde kendi problemlerini getirir. Her tasarım, ölçeği ve büyüklüğü ne olursa olsun, mimarlık ve mühendislik kaidelerine bir meydan okumadır. Tasarımcının, bu meydan okumaya vereceği karşılık, o çevreyi, o çevrede yaşayan insanların hayatını, bazen bir bölgeyi, bazen de dünyayı değiştirir…
Mar Mimarlık olarak, gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde, gerçeğin bu ağır yükünü omuzlarımızda taşırız.

Mimarlar olarak inancımız ve vazifemiz, insana ve doğaya saygılı, imkanların bilinci ile tasarlanmış, her noktası ile yaşayan projeler yaratmaktır. Bu prensiplerle ilerlerken sınırsız hayal gücünün tasarladıklarını gerçekleştirmek, en büyük hedefimizdir.

Tasarladığımız ve projelendirdiğimiz bir bina inşaa edildikten sonra, orada hiç bir şey artık eskisi gibi olmaz. Bu hem en büyük gururumuz, hem en büyük sorumluluğumuzdur.

Mar Mimarlık, halen kurucu ortakları Gülfem Karaer (İ.T.Ü., 1987) ve Osman B. Elliiki (İ.T.Ü., 1987) yönetiminde, bu anlayış ve duyarlılıkla, çalışmalarına devam etmektedir.

Gülfem Karaer
1970 yılında Ankara’da doğdu. Mimarlık eğitimini 1987-1991 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, yüksek Lisans eğitimini de aynı üniversitenin, Mimarlık Bölümü’nde tamamladı.
1994 yılında Mar Mimarlık’ı kurdu. Mesleki çalışmalarına o günden beri Mar Mimarlık çatısı altında devam etmektedir.
2012 yılından beri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ‘Misafir öğretim görevlisi’ olarak ‘Uygulama Projesi’ derslerine katılmaktadır.

004

Osman B. Elliiki

1968 yılında Konya’da doğdu. Konya Anadolu Lisesi’ndeki eğitimi tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne girdi. Lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans eğitimini de aynı üniversitenin Şehir ve Bölge Planlaması bölümünde tamamlayarak Kentsel Tasarımcı ünvanı almaya hak kazandı.
1994 yılından beri mesleki çalışmalarını Mar Mimarlık’ın çatısı altında devam etmektedir.
2002 -2004 yılları arasın Yeditepe Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak “Bilgisayar Destekli Tasarım” dersleri verdi.